Umów się na doradztwo
z naszym specjalistą

Kleszcze, a bhp na budowie

Kleszcze, a bhp na budowie

Znowu czeka nas upalne lato, po niezbyt ostrej zimie. Coraz częściej pojawiają się informacje o rosnącej populacji kleszczy. Powiększają one swoje terytoria i już można je spotkać na terenach miejskich, w związku z czym pracownicy nie tylko firm budowlanych są narażeni na ich ukąszenia. Jak się przed nimi ustrzec?

Po pierwsze i najważniejsze obowiązek ochrony pracowników przed tym zagrożeniem spoczywa na pracodawcy. Wynika to przede wszystkim z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 roku. Zgodnie z tym Rozporządzeniem pracodawca zobowiązany jest do wyposażenia pracownika w odpowiednie środki ochrony indywidualnej – ubranie ochronne zakrywające całe ciało (długie rękawy, długie nogawki) w jasnych, ale nie jaskrawych kolorach (łatwiej na jasnej tkaninie znaleźć kleszcza), spryskanie ubrania specjalnymi preparatami odstraszającymi kleszcze, oraz obuwie z wysokimi obcisłymi cholewkami.

Można w szczególnie niebezpiecznych terenach stosować profilaktyczne szczepienie chroniące przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Pełną odporność zapewniają dwie dawki szczepionki. Harmonogram szczepień ustala lekarz. Należy pamiętać jednak, żeby osiągnąć pełną skuteczność co kilka lat należy podawać dawkę „przypominającą”

Usunąć kleszcza można tylko mechanicznie za pomocą pęsety, lub specjalnej pompki dostępnej w aptekach. Nie należy kleszcza wykręcać, zgniatać, smarować tłuszczami, benzyną, ani przypalać!  Wyjętego z ciała kleszcza można dostarczyć (w foliowej torebce) do stacji sanepidu celem stwierdzenia, czy był on nosicielem boreliozy.

W razie niepokojących objawów, rumień wokół miejsca ukąszenia, gorączka, mdłości, sztywności karku, czy innych objawów przypominający grypę należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Bezpiecznego tygodnia pracy!

Comments are closed.

Top